Me ndiq ne Twitter!

Twitter dhe Turqia, nje problem demokracie per Erdogan

Fiksimi i Rexhep Taip Erdogan me Twitter ne veçanti dhe social median ne pergjithesi, nisi me shperthimin e skandaleve per korrupsion te njerezve shume te aferm me Kryeministrin turk. Dhe kur nje gje nuk mund ta kontrollosh, do ta sulmosh. Ne mars, Erdogan urdheroi (gje qe e pranoi me pas) personalisht bllokimin e Twitter ne [...]

Share

E reja qe flet per te vjetren

Digimind, qe merret me monitorimin e mediave sociale, ka analizuar gjate shtatorit volumin e diskutimeve te gjeneruara online nga profilet ne Twitter te 6 mediave te ndryshme, 3 te ashtuquajtura “old” (si @NYTimes, @WSJ @USAtoday) dhe 3 te ashtuquajtura “new media” (@BuzzFeed, @Mashable dhe @HuffPost).

Perfundimi eshte se mediat tradicionale si New York Times kane [...]

Share

#FiK51 – Quiero Kuqalashe! (Ose komentet nderkombetare per Festivalin e Kenges)

[<a href="//storify.com/indritmaraku/fik51-quiero-kuqalashe" target="_blank">View the story "#FiK51 - Quiero Kuqalashe! (Ose komentet nderkombetare per Festivalin e Kenges)" on Storify</a>]<br /> <h1>#FiK51 – Quiero Kuqalashe! (Ose komentet nderkombetare per Festivalin e Kenges)</h1> <h2>Jane te shumte shqiptaret qe e snobojne Festivalin e Kenges ne RTSH. Rastesisht zbulova qe edicioni i 51 u transmetua ne streaming edhe ne [...]

Share

Lajmi i doreheqjes (dhe pergenjeshtrimi) i nje kryeministri ne social media

Nje Storify qe shpjegon si lindi ne social media lajmi mbi doreheqjen e kryeministrit italian Silvio Berlusconi qe, para se te pergenjeshtrohej nga vete i interesuari ne Facebook, beri Bursen te fluturonte. Nje fenomen i habitshem qe me shume se sa me mediat shoqerore si platforme ka te beje me kulturen e informacionit politik ne [...]

Share

Media te reja, zakone te vjetra

NiemanLab ka studiuar kohet e fundit mesazhet e publikuara ne Twitter permes The Daily, gazeta e Rupert Murdoch e disponueshme vetem ne iPad, sidomos persa i perket harkut ditor. Te dhenat qe dalin jane mjaft habitese, veçanerisht nese krahasohen me mesazhet (tweet, cicerime) e publikuara ne Twitter nepermet gjithe programeve te tjera (qofte per kompjuter, [...]

Share

Sky News gazetareve: Instaloni te gjithe TweetDeck

Sky News do te instaloje TweetDeck, programin me te famshem per Twitter, ne kompjuterat e te gjithe gazetareve te saj brenda nje muaji. Vendimi ne fjale eshte pjese e planit te ri qe synon nje perdorim me te madh te mediave shoqerore ne gjetjen dhe perhapjen e lajmeve.

Marsin e kaluar Sky News emeroi Ruth [...]

Share

Social Media, 10 momentet me te rendesishme te 2009-es

Viti 2009 ishte me siguri shume i rendesishem per social median. Facebook siguroi supremacine e tij duke arritur mbi 350 milione perdorues ndersa Twitter pati nje boom fale shume personazheve te famshme qe filluan ta perdorin.

Share